Referens

Installation av Wastop i Svenljunga

Svenljunga använder 100% grundvatten för sin dricksvattenkälla och förser vatten till 7500 personer varje dag. När det kommer till användning av marken i områdena samt användning av kemikalier är grundvattenområdena skyddade. Att skydda dricksvattnet på detta sätt är bra, men inte helt säkert. Vart och en av kommunens 19 vattenreservoarer har en bräddledning från reservoarerna om de svämmar över – antingen till ett dike, ett vattendrag eller ett dagvattensystem.

Det beslutades att man skulle installera backventiler på samtliga bräddledningar från vattenreservoarerna för att förhindra tillbakaflöde från vattendrag och dagvattenledningar, men även för att skydda reservoarerna från att djur och insekter tar sig in.

Lösningen

Genom att installera WaStop på samtliga av deras bräddledningar till reservoarerna säkerställer de att tillbakaflöde, insekter, djur samt lukt inte kan komma in i drickvattensreservoaren. Lösningen skyddar därmed stadens vattenförsörjning.

  • Användningsområde

    Insekter & Odör

    Insekter kan orsaka såväl skador som sjukdomar om de tar sig in i vatten- och avloppssystem. Vi erbjuder enkla och kostnadseffektiva lösningar för att förhindra det. Vi erbjuder även produkter som förhindrar odörer från avlopp.

    Odör
  • Användningsområde

    Bostäder

    Du ska aldrig behöva komma hem till en källare som står under vatten eller behöva stå ut med odör från avloppsrören. Vi erbjuder specialanpassade produkter för bostäder avseende att stoppa tillbakaflöden, förhindra översvämningar, stoppa skadedjur i avloppen och säkerställa att odörer från avloppet inte tar sig in i bostaden.

  • Användningsområde

    Översvämningsskydd

    Allt oftare upplever vi intensiva regn och extremväder. De goda nyheterna är att det finns sätt att förebygga och minimera risken för översvämningar.

    Översvämningsskydd Wapro

För mer information

Dela innehåll

FAQ

Här har vi samlat vanliga frågor och svar.

Användnings-områden

Lösningar för alla sammanhang.