Reference
Blonville sur er beskyttet af WaStop
Kunden havde bekymringer om tidevandet på stranden i Blonville sur. Havudløbene var rektangulære og fyldtes regelmæssigt med sand, når tidevandet steg. Adskillige bekymringer kan opstå som følge af tidevand, såsom oversvømmelser, hvilket kunden naturligvis ønskede at undgå, og vi kunne hjælpe dem med en genial løsning.
Løsningen
2 WaStop-afløb (DN600 og DN800) blev installeret på stranden. For at sikre, at vores WaStop passede til de rektangulære afløb, blev der skabt en specialløsning, som du kan se på billederne. WaStop er en genial løsning til denne anvendelse, da produktet er designet til at forhindre tilbageløb, som kan opstå på grund af f.eks. tidevand. Det løser også kundens problem, når afløbene fyldes med sand, da WaStop har en pulserende strøm for at forhindre ophobning af sand eller snavs. WaStop har også høj modstandsdygtighed over for eksterne faktorer såsom bølger og sten/grus osv. Det er også værd at nævne, at den, takket være få bevægelige dele, fungerer øjeblikkeligt for kunden og er næsten vedligeholdelsesfri.
Anvendelsesområde
Boliger
Du skal aldrig være nødt til at komme hjem til en kælder, der står under vand, eller være nødt til at udholde lugt fra afløbsrørene. Vi tilbyder specialtilpassede produkter til boliger, som kan standse tilbageløb, forebygge oversvømmelser, standse skadedyr i afløb og sikre, at lugt fra afløb ikke kommer ind i boligen.








